Dekoratif Paravan Yapımı

Günümüzde dekoratif amaçlı kullanımı daha yaygın olan paravanlar, birçok farklı tasarıma ve tasarımı güzelleştikçe de artan fiyatlara sahip. Çoğu yerde karşınıza çıkabilecek olan ama fiyat olarak pek de uygun olmayan paravanlar, salonunuzdan yatak odanıza kadar her alanda kullanabileceğiniz, dekoratif amaçlı kullanımlarda bile etkileyici ve vintage bir hava katacak olan güzel parçalardır. Eğer biraz çivi çakma yeteneğiniz varsa, kolaylıkla üstesinden gelebileceğiniz bir tasarıma sahip olan dekoratif paravan herkesin dikkatini üzerine çekecek. Hem dekoratif, hem de aydınlatma özelliği için kullanılabilecek olan basit paravanı yapmak çok kolay. Öncelikle gereken malzemeleri toparlayarak işe başlayalım.

Dekoratif Paravan İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Malzemelerde verilen sayılar, ikili paravan yapımı içindir. Siz paravanınızın kaça katlanmasını istiyorsanız, ona göre sayıyı arttırabilirsiniz. İkili paravan için gerekenler;
-Paravanınızın boyutuna karar verdikten sonra dilediğiniz ölçüde alabileceğiniz dört adet uzun çıta,
-Paravanın alt ve üst kısımları için dört adet kısa çıta,
Küçük menteşe ve vidaları,
-İnce tel,
-Eskitme boyası ve fırça,
-Birkaç ağaç dalı,
-Biraz çivi ve farklı el aletleri,
-Dekoratif yılbaşı ışığı.

Dekoratif Paravan Nasıl Yapılır?

Paravan yapımına başlamak için, önce çıtaları birbirine çakarak bir çerçeve oluşturmanız gerekiyor. Dört tarafından birbirine vidaladığınız ya da yaktığınız iki adet çerçeveyi de birbirine menteşeler yardımıyla vidaladığınızda, paravanınızın iskeleti ortaya çıkmış olacak.

Ortaya çıkan ham iskelete vintage bir görüntü verebilmek için, eskitme boyayla iskeleti boyayın ve kurumaya bırakın. Bu işlemin yanı sıra, bir de şunu yapın: Paravanın altında ve üstünde paralel olacak şekilde; iki üste ve iki alta vida takın. Bu vidalar, arasında teli gerip sonradan takacağınız parçaların sabit durması için gerekli. Karşılıklı alta ve üste taktığınız vidalar arasında ince teli gerin ve teli vidalara dolayın ki açılmasın.

Bu işlem de bittikten sonra, artık hazır olan paravanınızı dekore etmeye başlayabilirsiniz. Önce, topladığınız ağaç dallarını paravanın iç kısmına entegre etmeniz gerekiyor. Bunu yapabilmek için, dalları paravana alt kısımdan çakabilirsiniz. Bunun yanında, paravanın içine gerdiğiniz tellerin arasından dalları geçirip, küçük tel parçalarıyla ana tellere dalları bağlayabilirsiniz. Dalları iyice sabitledikten sonra, kablo yılbaşı ışığınızı dilediğiniz gibi dalların arasından geçirip dekoratif bir görüntü verebilirsiniz.

Bütün bu işlemler bittiğinde, dekoratif ışıklı paravanınız hazır olacak. Gerisi sadece onu koyacak güzel bir yer bulmak ve ışıkları prize takmak!