Duvarlar Nasıl Dekore Edilmeli ve Öneriler

Duvarlar Nasıl Dekore Edilmeli?

Ev dekorasyonuna bütünlük katan en önemli unsurlardan biri duvarlardır. Duvarlarınızın dekorasyonu, odanın atmosferini tamamen değiştirebilir. Duvar dekorasyonu demek ise öncelikle renk demektir.

Kullanılan renkler küçük bir odayı ferah ya da büyük bir odayı boğucu hale getirebilir. Evinizi dekore ederken buna dikkat etmeniz gerekiyor. Örneğin odanız küçük ve güneş almıyor ise duvarlarda beyaz, krem, sarı gibi açık renkler kullanmak, odanızı olduğundan büyük göstermektir. Siyah, gri, koyu kahve gibi renkler ise odanızı olduğundan küçük ve karanlık hale getirebilir.

Duvar renginin bir diğer etkisi ise ruh halinize birebir etki etmesidir. Sevdiğiniz ve sevmediğiniz renkler gün boyu gözünüzün önünde olacağı için, siz fark etmeseniz dahi modunuzun iyi ya da kötü olmasını belirleyecektir. Bu nedenle seçim yaparken sevdiğiniz ve sevmediğiniz renkleri şöyle bir düşünün.

Hangi renk sizi daha çok yansıtıyor? Hangi renk ruhunuzu dinlendiriyor?

Sürekli görmenin sizi rahatsız edeceği herhangi bir renk var mı? Renk konusu yıllardır araştırmalara konu olmuş, psikolojik açıdan insanlar üzerindeki etkileri incelenmiştir. Yapılan bu araştırmalara göre sıcak renkler insanlarda sıcaklık hissi uyandırırken, soğuk renkler insanlarda soğukluk hissi uyandırır.

Dekorasyon açısından değerlendirecek olursak; kırmızı, sarı, turuncu gibi sıcak renkleri salonunuzda kullanmanız hem sizin içinizi ısıtacak hem de evinize gelen misafirlerinizi samimiyetinizi yansıtıp, onları sıcak bir ortamda karşılamanızı sağlayacaktır.

Mavi, yeşil, mor gibi soğuk renkleri salonunuzda kullanmanız ise soğukluk hissi uyandırmasının yanında dinlendirici etkisi ve doğayı çağrıştırtması sebebi ile yorucu olmayan ve daha doğal bir ortam yaratmanızı sağlayacaktır. Seçimlerinizde öncelikle bunlara dikkat etmenizde fayda var. Unutmayın renkler, sizin renginizi belirler!