Oturma Odası Halı Seçimi ve Öneriler

Oturma Odaları İçin Halı Nasıl Seçilmeli?

Halı seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken nokta halılarınızın dekorasyon stiliniz ve mobilyalarınız ile olan uyumudur. Oturma odalarında aşırı koyu ya da aşırı açık renkler kullanılmalıdır. Lacivert ya da kahverengi mobilyalarınız var ise aynı şekilde lacivert ya da siyah halılar seçilmemelidir. Koyu renkli mobilyaları tamamlayabileceğiniz en iyi halı modelleri açık renkli halı modelleridir.

Bir odanızda mobilya ve halıların renk seçimlerini aynı yaparsanız o odanın yarattığı pozitif enerjiyi düşürmüş olursunuz. Kısacası halı seçimi yaparken yalnızca anlık olarak görülen halıyı beğenip beğenmemenize değil odanızda bulunan mobilyaların stillerine ve renklerine dikkat etmelisiniz.

Halı Boyutları Nasıl Seçilmeli?

Oturma odaları için halı seçiminde bir diğer önemli nokta ise halının boyutudur. Bazı kişiler halı seçimi yaparken bütün odayı kaplayacak şekilde seçimler yaparlar ve bazıları ise odanın boyutlarına göre aşırı küçük seçimler yaparlar.

Bu iki davranış da yanlıştır. Halı seçerken mobilyalarınızın aralarında kalan boşlukları dolduracak boyutlarda seçim yapmalısınız. Aynı zamanda halıyı büyük seçerek mobilyaları halının üzerine koymak da yanlış bir harekettir.